"לשמוע אל הרינה ואל התפילה"

אחד השינויים המופלאים בדורנו הוא משאלת לבן של נשים רבות "לעלות בהר ה´" וליטול חלק פעיל יותר בעיצוב תפילתן. בעקבות זאת מיכל ואליצור נטלו על עצמם לכתוב מדריך הכולל את ידע ההלכתי המתאים.
(רחל קרן יו"ר קולך)

2008-02-05

החוברת: מדריך ל"מניין ההלכתי" נכתבה ונערכה ע"י אליצור ומיכל בר-אשר סיגל
לחצי כאן להורדת החוברת בעברית
לחצי כאן להורדת החוברת באנגלית


לאורך כל הדורות אנו עדים לבקשת האדם את קרבת אלוקים בתפילתו, ולחיפוש המתמיד אחר הדרך המתאימה והראויה. גם בדורנו רבים מבקשי ה' המחפשים להם דרך שבה יוכלו להתפלל מעומק לבם ואמונתם, באופן הראוי ביותר לדעתם.

אחד השינויים המופלאים בדורנו הוא משאלת לבן של נשים רבות "לעלות בהר ה'" וליטול חלק פעיל יותר בעיצוב תפילתן. כך הוקמו קבוצות תפילה של נשים, בתי כנסת משתפים בתפילה ובדברי תורה, חגיגות בת מצווה בבית הכנסת, מניינים שיויוניים ועוד, כל אלו מתוך נאמנות להלכה. 

אתר קולך פותח מדור בו יוכלו הכותבות והכותבים להציג לפני הציבור הרחב את הצעותיהם לתפילה של קהילה, לתפילה של נשים, והקוראים יוכלו להכיר צורות תפילה אלו וללמוד מהן וליישמם כרצונם.

המדור אינו נוקט עמדה והעדפה אלא פותח במה רחבה שתאפשר לכל הרוצות והרוצים ללמוד וללמד על מנת לשמור ולעשות ולקיים.

במסגרת זו, אנו מביאים את החוברת, מדריך ל"מנין ההלכתי " שנכתבה ונערכה ע"י אליצור א. ומיכל בר אשר סיגל.  בשלוש השנים האחרונות הם נדרשו לדון בשאלות הלכתיות רבות הנוגעות להרחבת השתתפותן של נשים בתפילה על פי ההלכה.

בכנס (JOFA (Jewish Orthodox Feminist Alliance האחרון, בדיון על מניינים מן הסוג הזה, אנשים שונים מרחבי ארה"ב העלו את הקשיים בהקמת מניינים בעלי אידיאולוגיה דומה, כאשר נעדרים בין המקימים אנשים בעלי ידע הלכתי מתאים ולפיכך הם ביקשו מדריך שיסייע בעדם.

בעקבות זאת מיכל ואליצור נטלו על עצמם לכתוב מדריך מעין זה בעברית ובאנגלית.  מדריך זה נועד לשמש  מניינים ותיקים כמקור להרחבת שיתוף הנשים בהם ולהקל על המקימים  מניינים חדשים מן הסוג הזה.

 אליצור אברהם בר-אשר דוקטורנט לבלשנות שמית באוניברסיטת הרוורד ומרצה לשפות שמיות באוניברסיטת ייל. 
 מיכל בר-אשר סיגל, מוסמכת החוג לתלמוד באוניברסיטה העברית, דוקטורנטית לתלמוד בחוג למדעי הדתות באוניברסיטת ייל ומרצה בחוג לדתות בסמית 'קולג'.שניהם משמשים כיועצים הלכתיים למניינים: "מנין תהילה" בבוסטון  ו"מנין אורים" בניו היבן.
1.
יצא המרצע מן השק
יעקב (2/5/2008)
אם זו לא תפילה רפורמית אז מה כן???
2.
אם כך יש לי מקום בבית הכנסת???
רעות (2/5/2008)
ושוב איני צריכה להתחבא מתחת לוילון. להיות מודרת? כאילו התפילות והתורה הם לא שלי רק שלהם.. תודה רבה לכם.
3.
יעקב, כדאי לך ללמוד על הזרמים מיהדות
דבורה (2/6/2008)
לא, זה לא תפילה רפורמית. בתפילה רפורמית יש שנויים משמעותיים בטקסט של הסידור ובמהלך התפילה. חשוב להבין ששוויון לנשים זה לא בין הנושאים המקוריים ברפורמה ולא היה מטרת התנועה הרפורמית. היום, הרבה אנשים חושבים שזה מה שמגדיר את התנועה הרפורמית, אבל זה מראה בורות. חשוב גם לציין שהרבה מהשנויים שדרשו הרפורמים נכנסו לעולם האורתודוכסי, כגון דרשה בשפת המקום וחלק ניכר של המנגינות המצויות בקבלת שבת, שנכתבו ע"י חזן רפורמי עם המטרה להביא יותר כבוד לתפילה. לא כל דבר שעושים ה"אחר" זה דבר רע. ניתן ללמוד מכל אדם.
4.
מדור על תפילות נשים וכו´
פרל הרשקוביץ (2/6/2008)
רעיון נפלא! ישר כוחכן! הגיע הזמן. פרל הרשקוביץ
5.
יפה מאוד. רק צריך להיות עקביים
יפה (2/8/2008)
אם הרמב"ם - שה שמתיר, אז צריך ללכת לפי הרמב"ם, ולא פעם ר"ת ופעם אחר, לפי מה שנוח. שלא נהיה צחוק ואיטלולה. יוצרי כלאיים. אם רמב"ם - אז רמב"ם הוא מספיק רחב. גם להלל, גם לברכת הלבנה, ועוד ועוד!
6.
מזל שיש ´´רבנים´´
יצחק (2/10/2008)
יש ספר על תפילת נשים על פי היהדות - לא כמו שחשבתם מופיע באתר ישיבה חינם בקישור הזה http://www.yeshiva.org.il/midrash/Hmidrash.asp?cat=379
7.
ללא נושא
רבקה (4/6/2013)
אם כבר רמב"ם אז הוא גם כותב להתרחץ פעם בשבוע ושלא יכה "יותר מידי" את אשתו אז בואו לא נסחף יש את ההלכה המסורה לנו שהייתה עד היום ואין שום סיבה לשנות אותה

 
   

קמפוס הר הצופים בבית הלל ירושלים. טל: 02-6720321 פקס: 02-6730595
כתובת למשלוח דואר: ת.ד.10502 ירושלים 9110402

יהדות, שאל את הרב, פרשת שבוע, חגים, נשים